Brněnská přehrada – Prygl, 3. – 4. června 2023, závod Poháru ČR ILCA 6 a Evropa – koeficient 7, závod Regionálního poháru Morava ILCA 4 a Optimist – koeficient 3

O víkendu 3.–4. 6. proběhla v Brně na Príglu tradiční Veletržní regata. Závod je zařazen do celostátního poháru pro třídy ILCA 6 a Evropa a je součástí Moravského poháru pro ILCY 4 a Optimisty. Závod provázela velká účast, klub byl zavalen až po strop natěšenými jachtaři.

Nejnapínavější byl závod pro lodní třídu ILCA 6, kde se utkali závodníci mnoha generací z dob od císaře pána, přes soudruha Jakeše až po generála Pavla. Konečný výsledek tohoto souboje – mladí versus zkušení – hodnotil hlavní organizátor závodu Zdeněk Chlup tak nějak na plichtu. Neméně atraktivní souboje se odehrály i v ostatních lodních třídách a znalost místních podmínek se určitě vyplatila.

Na vodu vyrážela téměř stovka závodníků, kteří na závody dorazili z celé České republiky. Pořádající Jachtklub Brno úspěšně reprezentovali závodníci různých věkových kategorií z řad reprezentace, trenérů či nově vycházejících hvězd – Viktor Teplý, Linda a Hynek Dokoupilovi, David Blatecký, Martin Pospíšil, Mariana Balzerová…

Předpověď počasí nebyla ideální – jezdilo se pouze v sobotu, vítr foukal napříč Príglem a hodně se točil – i tak se v sobotu odjelo 4 až 5 rozjížděk. Hodně záleželo na startu, na uhodnutí správné strany stoupačky, vychytání poryvů na zaďák. Stupně vítězů ukázaly, že i ve složitých povětrnostních podmínkách se prosadí opět ti nejlepší.

Pro pořádající Jachtklub Brno se jednalo o jeden z vrcholů jachtařské sezóny a tomu odpovídal bohatý doprovodný program se sponzorským zajištěním. Páteční večer byl ve znamení párty v sousedící kavárně Zmrzkafé členů Zdeňka Chlupa a Toma Hlavsy. Sobota byla v režii Rudy Lidaříka a Jirky Hýži, kteří připravili pro závodníky večerní grilování. Na klubové terase měl svoje stanoviště koktejlový bar s barmanskou show a hořícím drinkem B52.

Sponzoři zajistili pro závodníky pití zdarma po dobu závodu, trička a hodnotné věcné ceny pro vítěze. Poděkování patří rozhodčím v čele s Katkou Mátlovou, řediteli regaty Davidu Štěpánovi, činovníkům klubu včetně dua správců a všem ostatním, kteří se na letošní regatě pořadatelsky i finančně účastnili. A hlavně závodníkům, že přijeli brázdit vody Brněnského moře a doufáme, že to pro všechny byla skvělá sportovní a společenská událost a už teď se těšíme další ročník Veletržní regaty 2024.

Fotky: http://eurolasersat.cz/index.php?page=galerie&id=236
Výsledky: http://sailing.cz/vysledky/232125

ILCA 6:
1. David Blatecký
2. Linda Dokoupilová
3. Viktor Teplý

ILCA 4:
1. Jeremiáš Přikryl
2. Tatiana Bělunková
3. Karolína Hejnová

Evropa:
1. Tomáš Mlejnek
2. Jiří Žáček
3. Michaela Bobková

Optimist:
1. Vladimír Kováč
2. Hynek Dokoupil
3. Marina Balzerová