Francie – Hyeres, 20. – 27. 4. 2024

Ze stránek ČSJ
Ve francouzském Hyeres se jel finální závod olympijské kvalifikace. O poslední tří volná místa ve třídách ILCA 6 a ILCA 7 závodili také dva zástupci Jachtklubu Brno Linda Dokoupilová a Ondřej Teplý.

ILCA 6

Ve třídě ILCA 6 se začátek závodu vydařil Lindě Dokoupilové, po prvním dnu držela třetí postupové místo. Hned za ní byla Klára Himmelová, která se po většinu času pohybovala v první desítce. Závěr se ale nejvíc povedl Alessii Palanti, která se vyhoupla na 11. místo a stala se nejlepší Češkou v závodě. Po protestech navíc přišla zpráva, že se posunula na 10. místo a dostala se tak do medailové rozjížďky. Bodová ztráta na první tři místa, z nichž se dalo kvalifikovat na olympiádu, byla ale příliš veliká.
Klára Himmelová závěr závodu pokazila a skočila třináctá. Svůj díl smůly si vybrala Linda Dokoupilová, která si v poslední rozjížďce vykloubila rameno. Byla transportována na břeh a následně do nemocnice, kam s ní odjela Alessia Palanti, aby ji podpořila. Její trenér zatím dopravil na břeh loď i člun. V 11 hodin večer byla Linda stále na vyšetření v nemocnici, když se Alessia dozvěděla, že v pátek 26. dubna, bude ještě závodit v medailové rozjížďce. V nemocnici ji vystřídal trenér Lindy. V závěrečné medailové rozjížďce pak dojela Alessia na druhém místě a celkově se posunula na osmé místo, což je skvělý výsledek, ale bohužel to na kvalifikaci nestačí. Linda v závodě skončila na 21. místě. Všechny tři jsou ale velmi mladé a pokud budou spolupracovat, tak jednu z nich na příští olympiád určitě uvidíme.

ILCA 7

Zdravotní problémy postihly i Ondřeje Teplého, který závodil ve třídě ILCA 7. Od začátku se necítil dobře poslední dny závodu na vodě zvracel. Snažil se závodit do poslední chvíle, bohužel v závěru to už nešlo. V závodě skončil na 43. místě. Nejblíž ke kvalifikaci měl na únorovém mistrovství Evropy, kde mu chybělo pouhých devět bodů. Ondra už má rodinu, tak uvidíme, jestli bude v kampani pokračovat i na další olympiádu.

Každopádně je skvělé, že máme tři olympioničky pro Paříž 2024 a velmi silný mladý tým, který se předvede v plné parádě na olympiádě 2028 v Los Angeles.